how totech news

264 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018

Please Share this post

264 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018

Dear Applicant 264 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018

The selections have now been made!

 

Tony O. Elumelu, CON
264 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018 message from our Founder, Tony O. Elumelu, CON to find out if you’ve been selected to join the 4th round of the Tony Elumelu Foundation Entrepreneurship Programme. Check this List Below or TEF Download the PDF Format

Fo search name o computer, simply PRESS Ctr+F a box will open, type your name, if you are selected it will take you straight to your name if Non, enter the only first name, if not, enter the surname, if not, sorry you ever made it check your email. All selecte applicants Got an email, telling them if they were selected or not.

click the link below to download the full list

TEF 1000 NAMES2018 DOWNLOAD HERE

View theList for Nigerians Below, if you are outside Nigeria, Check the whole TEF 2018 General List of Winners 

Full List Tony Elumelu Foundation Winners 2018

SECOND LIST FOR SUCCESFUL 2018 TEF WINNERS CHECK BELOW

open

 

Full Names Congratulations All
  1. Abasi-Ubong Albert Attah, Commercial/Retail
  2. Abdulazeez Kayode Bamgbopa, ICT
  3. Abduljabbar Aminu, FMCG
  4. Abdulrahman Dahiru, Fashion
  5. Abdulrahman Usman Liman, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  6. Abdulwasiu Suleman, Agriculture (Agri-business,Farming)
  7. Abiodun Ayanboye, Waste Management
  8. Abiodun Emmanuel Cooper, Media and Entertainment
  9. Abiodun Oluwagbemi Jacob, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  10. Abosede Felicia Akinlolu, Manufacturing 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  11. Adanma Chinyere Otuonye, Consulting
  12. Adanna Celina Enyi, Agriculture (Agri-business,Farming)
  13. Adannia Jane Chidinma Idam, Commercial/Retail
  14. Adebimpe Oluwatomisin Oni, Waste Management
  15. Adebola Omolade Amujo, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  16. Adejoke Oluseun Adeleke, Fashion
  17. Adekunle John Osasona, Professional Services
  18. Adekunle Pedro Abe, Energy/Power Generation
  19. Adeola Mayowa Adeleye, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  20. Adeolu Joseph Adekunle, ICT
  21. Adesewa Mosopefoluwa Odesanya, Fashion
  22. Agboola Abidemi Adeagbo, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  23. Ajoke Fisayo Hassan, Fashion
  24. Alfred Anicho Oji, Commercial/Retail
  25. Alimo Atuluku, Healthcare 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  26. Amarachi Princess Uwanamodo, Manufacturing
  27. Amavyondi Bigman Danladi, Professional Services
  28. Amechi Henry Otutu, Agriculture (Agri-business,Farming)
  29. Ameh Omagwu, Agriculture (Agri-business,Farming)
  30. Aminu Saidu, ICT
  31. Amos Aziakpono Obi, Agriculture (Agri-business,Farming)
  32. Andrew Paul Abah, ICT
  33. Anietie Ime Ette, Education and Training
  34. Anthony Omachonu, ICT
  35. Augustine Augustine, Agriculture (Agri-business,Farming)
  36. Ayobami Karimot Oladipo, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  37. Ayodele Segun Agbaje, Commercial/Retail
  38. Bartholomew Felix Iyare, Energy/PowerGeneration 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  39. Bartholomew Okwudili Ugwu, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  40. Basiru Adetomiwa, ICT
  41. Benjamin Ndams Shehu, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  42. Bilkisu Yusuf, Agriculture (Agri-business, Farming)
  43. Blessing Emmanuel, Manufacturing
  44. Blessing Ocheche Clement, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  45. Blessing Oghale Egboye, Waste Management
  46. Boaz Olorunjuwon Watti, Education and Training
  47. Bolaji Joshua Tojola, Waste Management
  48. Bolaji Kazeem Lawal, Agriculture (Agri-business,Farming)
  49. Busola Adesola Omotunde, Education and Training
  50. Catherine Joseph-Eze, Manufacturing 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  51. Charles Ezeh, Manufacturing
  52. Charles Nnamdi Emodi, Waste Management
  53. Charlotte Toluwalase Iyiola, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  54. Chidimma Favour Odili, Healthcare
  55. Chidozie Ifediora Obionwu, Commercial/Retail
  56. Chigozie Moses Anene, Agriculture (Agri-business,Farming)
  57. Chike Kennedy Obodoechina, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  58. Chima Clarence Obi, Agriculture (Agri-business,Farming)
  59. Chinonso Desmond Okafor, Tourism/Hospitality
  60. Chinyere Joy Opia, Manufacturing
  61. Chioma Nwakaego Umunna, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  62. Chioma Vivian Ogbudimkpa, Fashion
  63. Chiwendu Iheyi, ICT
  64. Christian Obi Ejinkeonye, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  65. Christiana Nwachukwu, Manufacturing 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  66. Chukwuemeka Benjamin Nwaehie,Manufacturing
  67. Chukwuemeka Newton Oyiana, Professional Services
  68. Chuma Onwugbenu Obum, FMCG
  69. Agriculture (Agribusiness,Farming)
  70. Damaris Kajuru, Agriculture (Agri-business,Farming)
  71. Daniela Eghonghon Ewaleifoh, Fashion
  72. David Oladele Olayiwola, Consulting
  73. Deborah Oyenusi, Agriculture (Agri-business,Farming)
  74. Deborah Chidera Ikechukwu, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  75. Desmond Osita Ikerionwu, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  76. Diana Ihinosen Ofeimun, Commercial/Retail
  77. Ebele Clementina Ohaeri, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  78. Edith Usman, Agriculture (Agri-business, Farming)
  79. Edith Abisola Awgu-Maduagwu, FMCG
  80. Efe Anthony Omudu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  81. Ehinomen Casimir Odiahi, Healthcare
  82. Elijah Omigie, Haulage/ Logistics 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  83. Elizabeth Bukola Johnson, Healthcare
  84. Emeka Michael Muokwue, Agriculture (Agri-business,Farming)
  85. Emmanuel Ephraim, Media and Entertainment
  86. Emmanuel Chinwendu Ejim, ICT
  87. Emmanuel Daniel Zam, Manufacturing
  88. Emmanuel Ogheneweghale Egbroko, Healthcare
  89. Emmanuel Ohifemen Elakhe, Waste Management
  90. Emmanuela Obiageli Ezeme, Oil & Gas
  91. Emmauel Orinya Attah, Agriculture (Agri-business, Farming)
  92. Esther Adejoke Morakinyo, Education and Training
  93. Esther Onyinyechi Chima-Oduko, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  94. Etuka Elias, Agriculture (Agri-business, Farming)
  95. Eunice Uchechi Nwokocha, Fashion
  96. Evans Oghoreye Iduoriyekemwen, ICT
  97. Evelyn Timothy, Fashion
  98. Everest Chidozie Zimako, ICT 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  99. Felix Emeka Anyiam, Media and Entertainment
  100. Fidelia Iyoha, Waste Management
  101. Fidelis Kema Amaonyeze, ICT
  102. Fidelis Onyebuchi Okonkwo, Agriculture (Agri-business,Farming)
  103. Firdaos Olayemi Khidir, Construction
  104. Fopefolu Olutogun, Financial Services
  105. Fortune Chichenma Okparaolu, Education and Training
  106. Francis Olukayode Aluko, Manufacturing
  107. Francisca Alozie, Education and Training
  108. Francisca Kanayo Chiedu, Education and Training
  109. Friday Onu, Manufacturing
  110. Friday Benard Emojevwe, Agriculture (Agri-business,Farming)
  111. Friday Ikhile Imem, Agriculture (Agri-business, Farming)
  112. Funmilayo Oye Arikanki, Agriculture (Agri-business,Farming)
  113. Gabriel Ifechukwude Osu, Tourism/Hospitality
  114. Glory Chibuzor Ukaegbu, Agriculture (Agri-business,Farming)
  115. Hamim Muhammed Adama, Commercial/Retail 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  116. Helen Ohuni Isiaka, Agriculture (Agri-business, Farming)
  117. Henrietta Joseph Obasse, Agriculture (Agri-business,Farming)
  118. Hosea Osemegha Ibomhen, Healthcare
  119. Hyacinth Sunday Orji, Commercial/Retail Manufacturing
  120. Ibrahim Olamilekan Oredola, Education and Training
  121. Ifeanyi Obiegbu, Agriculture (Agri-business, Farming)
  122. Ifeoluwa Oluwatomi Olawore, Construction
  123. Agriculture (Agri-business, Farming)
  124. Ige Komolafe Atiba, Healthcare
  125. Ikechukwu Ikebuego, Manufacturing
  126. Ikechukwu Chris Ibeabuchi, Agriculture (Agri-business,Farming)
  127. Ikenna Prosper Ahuchama, Professional Services
  128. Ikenna Victor Ejiba, Agriculture (Agri-business, Farming) 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  129. Waste Management
  130. Immaculata Iwu Ndidi, FMCG
  131. Imoudu Idornigie, Professional Services
  132. Isaac Babatunde Olayisade, Agriculture (Agri-business,Farming)
  133. Ishaq Amin Muhammed, Agriculture (Agri-business,Farming)
  134. Jacob Jegede, Agriculture (Agri-business, Farming)
  135. Joana Okon Edem, Agriculture (Agri-business, Farming)
  136. Joemartins Emezie Atueyi, FMCG
  137. John Okechukwu Iphie, Fashion
  138. John Oloruntoba Awoyemi, Agriculture (Agri-business,Farming)
  139. Joseph Ogwuche, ICT
  140. Joseph Abah Ali, Agriculture (Agri-business, Farming) 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  141. Jude Festus Iyoha, ICT
  142. Julianah Okafor, Fashion
  143. Julius Rotimi Adeolotu, Waste Management
  144. Kayode Babatunde Oni, Agriculture (Agri-business,Farming)
  145. Kefas Longshak, Transportation
  146. Kehinde Grace Awoseyila, Fashion
  147. Kingsley John Nwankwo, Fashion
  148. Leo Priye Patrick, Manufacturing
  149. Linda Uchechi Ajali, Agriculture (Agri-business, Farming)
  150. Lois Gambo, Tourism/Hospitality
  151. Lucky Eberechi Agbaroji, ICT
  152. Marachi Ihuoma Ogubuike, Commercial/Retail
  153. Mary Daberechi Akeredolu, Agriculture (Agri-business,Farming)
  154. Mayokun Segun Oduoste, Education and Training
  155. Mercy Oluwamodupe Tunde-Yara, Fashion
  156. Michael Ikechukwu Owoh, Agriculture (Agri-business,Farming)169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018
  157. Michael Olumide Ayodele, Waste Management
  158. Michael Uche Ikem, ICT
  159. Modupe Olayemi Nnebedum, Agriculture (Agri-business,
  160. Mojisola Aina, Manufacturing
  161. Moromoke Ogunola, Haulage/ Logistics
  162. Nasiru Ahmad, Agriculture (Agri-business, Farming)
  163. Nathan Olumide Olaniyi, Manufacturing
  164. Ndukwe Obinna, ICT
  165. Nelly Atisaa Tule, Agriculture (Agri-business, Farming)
  166. Nicholas Benjamin Ajana, Manufacturing
  167. Nicholas Ojonugwa Alifa, ICT
  168. Nkechi Ohaka, Energy/Power Generation
  169. Nneka Ukay, Agriculture (Agri-business, Farming) 169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018

SECOND LIST OF NIGERIAN WINNERS TEF TONY ELUMELU FOUNDATION 2018 LIST

  1. Noel Philip, Media and Entertainment
  2. Nsibiet Emmanuel Daniel, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  3. Obafemi Oluwayomi Sanni, ICT
  4. Obeki C. Ifeoma, Tourism/Hospitality
  5. Obianuju Lilian Ikegbune, Media andEntertainment
  6. Obianuju Stella Ikeonyia, Agriculture (Agribusiness,
  7. Farming)Obinna Chibuike Okpara, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  8. Oghenefega Onovughakpo, FMCG
  9. Ojie Femi Imevbore, Media andEntertainment
  10. Ojonigwu Oyibo, ICT
  11. Okemena Victor Isaac, Manufacturing
  12. Olabisi Owoola, Fashion
  13. Olajumoke Omotomiwa Bolu-Kujero,Manufacturing
  14. Olaoluwa Kenneth Aworinde, Agriculture(Agri-business, Farming)
  15. Ololade Adefolahan Bade-Daramola,
  16. Agriculture (Agri-business, Farming)
  17. Olufunmilayo Veronica Oke, Commercial/Retail
  18. Olukorede Hammed Oyewoga, Commercial/Retail
  19. Olusegun Clement Maleghemi, FinancialServices
  20. Olusesan Wilson Ogundolie, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  21. Oluwafemi Ayotunde Falobi, ICT
  22. Oluwafemi Michael Adeniji, Commercial/Retail
  23. Oluwafemi Olutoyin Oyedipe, Manufacturing
  24. Oluwafunso Amos Popoola, ICT
  25. Oluwasegun Oyedele Oyekan, Fashion
  26. Oluwatobi Okesipe, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  27. Oluwatoni Adelanwa, Tourism/Hospitality
  28. Oluwatoyin Ehinmosan, Construction
  29. Opeoluwa Omobamidele Folukoya,Healthcare
  30. Oscar Obiefuna Asualo, Manufacturing
  31. Oyenike Oladejo, Agriculture (Agri-business,Farming)
  32. Oyindamola Jacob Johnson, Education andTraining
  33. Oyindamola Jester Fatunmbi, Commercial/Retail
  34. Paschal Chinedu Onuorah, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  35. Paschal Kelechi Ezenwa, WasteManagement
  36. Peter Edo, Agriculture (Agri-business, Farming)
  37. Pius Olusegun Odejayi, ICT
  38. Pius Titus Yilleng, Waste Management
  39. Precious Alozie, ICT
  40. Prosper Williams, Energy/Power Generation
  41. Richard Junior Ezimadu, Commercial/Retail
  42. Richard Obinna Agbara, Manufacturing
  43. Rose Rose Agwu, Consulting
  44. Roseline Mosunmola Olajids, ProfessionalServices
  45. Rosemary Ajoke Afolabi, FMCG
  46. Ruth Ejehiwase Okhiria, FMCG
  47. Samson Ayopo Okesola, Fashion
  48. Sani Haruna, Financial Services
  49. Segun Emmanuel Obisesan, ICT
  50. Shadrach Nyerovwo Ogogolo,Manufacturing
  51. Solomon Abody Otobo, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  52. Solomon Akpan Solomon, Construction
  53. Stanley Chikanene Amah, Tourism/Hospitality
  54. Stephen Djagboro, Waste Management
  55. Stephen Oluwatobi Kayode, Agriculture(Agri-business, Farming)
  56. Sunday Adebola, Commercial/Retail
  57. Sunday Olalekan Somefun, Commercial/Retail
  58. Susan Chidinma Nkem, Tourism/Hospitality
  59. Sylvanus Ilamoghena Inobeme, Agriculture(Agri-business, Farming)
  60. Taiwo Adeola Adelabu, Commercial/Retail
  61. Temitayo Esther Ilesanmi, Tourism/Hospitality
  62. Temitope Christiana Makinde, Educationand Training
  63. Temitope Daniel Obagbemiro, Agriculture(Agri-business, Farming)
  64. Temitope Dupe Danielle Ilori, Healthcare
  65. Temitope Idowu Olorunda, Healthcare
  66. Terfa Henry Dekaa, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  67. Thomas Ikechukwu Odo, Media andEntertainment
  68. Tijjani Lawal Ali, Agriculture (Agri-business,Farming)
  69. Tindiga Emmanuel Aondover, Agriculture(Agri-business, Farming)
  70. Tobechukwu Arthur Udeogu, WasteManagement
  71. Tomiwa Japhet Adeyemo, Education andTraining Consulting
  72. Toye Munirudeen Isioye, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  73. Ubong Okon, ICT
  74. Ubong Dominic Akpan, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  75. Uche Augustina Nzekwe, Education and Training
  76. Uchechi Judith Okonmah, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  77. Uchechukwu Innocent Aniunoh, Agriculture(Agri-business, Farming)
  78. Uchenna Joseph Okezie, Commercial/Retail
  79. Uchenna Nkachu Igwe, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  80. Ufedo Grace Ochimana, Agriculture (Agribusiness,Farming)
  81. Ugochi Augusta Obidiegwu, Education
  82. and Training
  83. Ujunwa Ojemeni, Education and Training
  84. Ukaegbu Uko Ogwo, Energy/Power
  85. Generation
  86. Victor Donatus Akpan, Media and Entertainment
  87. Victor Mafo Egilla, ICT
  88. Victor Nta Nta, Agriculture (Agri-business,Farming)
  89. Victoria Ufedojo Agi, Fashion
  90. Vincent Chukwuemeka Okeke, ICT
  91. Violet Oto-Orim, Agriculture (Agri-business,Farming)
  92. Williams Jr. Ogbodo, Manufacturing
  93. Yetunde Olatokunbo Boyejo, Fashion
  94. Yusuf Maisamari, Healthcare
  95. Zaynab Omoro Mahmud, Healthcare
Also Read  UNILAG Sandwich Merit Admission List is Out – 2017/18

Full List Tony Elumelu Foundation Winners 2018 : TEF Winners Applygist.com 

169 Nigerian Winners Tony Elumelu Foundation 2018


Please Share this post

Applygist

Applygist.com is founded and owned Ayuba Ibrahim, A web developer, SEO Geek and computer engineer that has great passion and interest for technology and latest trends in the ICT world. The main aim of this great site is to keep all the visitors and followers abreast of the latest trends in the technology and telecommunication world latest free, cheap and best data subscription plans; latest electronic gadgets, phone reviews, tech tutorials and all your ICT issues. Applygist.com give our esteemed customers, partners, and visitors what they deserve by rendering valuable information, tutorials, and reviews to suit any category of persons or organization. This blog is updated daily with the latest information and tutorials to spice and increase your ICT and technology know-how.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *